Skip to content

[organhall.md] REPERTORIUL SĂLII CU ORGĂ pentru mai – iunie – iulie 2010

May 25, 2010

26.05          ENESCU  ȘI  CONTEMPORANII

Ora  18.00       Raluca  VOICU  ARNAUTOIU  (vioară)  și  Ansamblul  ”REMEMBER  ENESCU”: Corina

RĂDUCANU  și  Eugen  DUMITRESCU  (pian)  –  România

În  program  creații  de  ENESCU,  BARTOK,  LISZT,  SILVESTRI,  JORA

28.05          CONCERT  DE  MUZICĂ  SACRĂ  CORALĂ

Ora  18.00       Organizat  de  Mitropolia  Basarabiei

Cu  participarea  Corului  Psaltic  ”BYZANTION”  din  Iași  și  a  Corului  de  copii  ”VOCILE

PRIMĂVERII”

Intrare  liberă

29.05          RECITAL  DE  NAI

Ora  18.00       Ștefan  NEGURĂ  cu  Ansamblul  de  Acordeoniști  ”CONCERTINO”,  Capela  Corală

”MOLDOVA”,  Anna  STREZEVA  (orgă),  Ansamblul  de  Muzică  Populară

*  *  *

01.06          DE  ZIUA  COPIILOR

Ora  12.00       Concert  tradițional  susținut  de  elevii  Liceului  Republican  de  Muzică  ”S.Rahmaninov”

Intrare  liberă

02.06          RECITAL  DE  VIOARĂ

Ora  18.00       Ionel  MANCIU,  la  pian  –  Margareta  CUCIUC,  participă  –  Alexandru  MANCIU

Invită  Primăria  m. Chișinău  cu  prilejul  Zilei  Copiilor

În  program  creații  de  BACH,  PAGANINI,  MOZART,  ENESCU,  SARASATE

Intrare  liberă

04.06          IN  MEMORIAM  –  VICTOR  RAHMANOV

Ora  18.00       Participă  Mihai  MUNTEANU,  Ion  CVASNIUC,  Margareta  IVANUȘ,  Vladimir  DRAGOȘ,

Lilia  ȘOLOMEI,  Zarui  VARDANIAN,  Valeriu  COJOCARU,  Anna  STREZEVA

și  elevii  lui  Victor  RAHMANOV

Intrare  liberă

05.06          DE  ZIUA  NAȚIONALĂ  A  ITALIEI

Ora  19.00       Ambasada  Italiei  invită  la  concertul  ”FLORILEGE  D’OPERA”  cu  ansamblul  ”LA  SCALA

DI  SETA”  din  Italia

Intrare  liberă

05 și 06.06  NATALIA  PRAVDINA

Ora  12.00       Cu  seminare  de  atragere  a  investițiilor  și  lecții  de  bunăstare

09.06          RECITAL  DE  ORGĂ

Ora  18.00       Anna  STREZEVA  cu  participarea  Ansamblului  ”BAROCCO”

10.06          ÎNCHIDEREA  STAGIUNII 2009-2010

Ora  18.00       ORCHESTRA  NAȚIONALĂ  DE  CAMERĂ,  prim-dirijor  Cristian  FLOREA

Soliști – Cristian  FLOREA  și  Ion  JOSAN  (violoncel),  Eugen  NEGRUȚA  (acordeon)

În  program:    VIVALDI – Dublu Concert  pt  violoncele  și  orchestră

GALLIANO – Concert  pt  acordeon  și  orchestră  de  corzi

WAGNER – Idila  lui  Siegfried

12.06          RECITAL  DE  VIOLONCEL

Ora  18.00       Cristian  FLOREA, la  pian  –  Olga  IUHNO

În  program  FRANCK,  HAYDN,  BEETHOVEN

16.06          ULTIMUL  CONCERT  ÎN  STAGIUNE

Ora  18.00       susținut  de  CORUL  DE  CAMERĂ  condus  de  Ilona  STEPAN

Participă  duetul  pianiștilor  Anatol  LAPICUS  și  Iurie  MAHOVICI

Soliști – Ana  DIMITRIU  (soprană),  Liliana  MARIN  (mezzo-soprană),  Serghei  PILIPEȚCHI

(tenor),  Andrei  OTEAN  (bariton)

În  program  creații  a  capella  și  Mica  Mesă  Solemnă  de  ROSSINI pentru  soliști,  cor  și

două  piane

20.06          ÎN  CADRUL  FESTIVALULUI  MUZICII  NOI

Ora  16.00       Recital  de  orgă  susținut  de  Anna  STREZEVA

În  program  creații  originale  pt  orgă  de  BITKIN,  BELEAEV

Intrare  liberă

24.06           NOPȚILE  PIANISTICE

Ora  19.00       Festival  Internațional  organizat  tradițional  de  Ambasada  Franței  și  Alianța  Franceză

Evoluează  DUETE  DE  PIANIȘTI:  Anatol  LAPICUS – Iurie  MAHOVICI  (Moldova),

Emmanuel  CHRISTIEN – Samuel PARENT (Franța),  Antoine de GROLÉE – Emmanuel

CHRISTIEN  (Franța),   Stanislav JAR  (Moldova) – Samuel PARENT  (Franța)

Dirijor – Didier  TALPAIN  (Franța)

În  program  “DOI  GENII  AI  MUZICII  PENTRU  DOUĂ  PIANE:  CONCERTE  DUBLE  DE MOZART  ȘI  MENDELSSOHN”

29.06          NOPȚILE  PIANISTICE

Ora  19.00       Festival  Internațional  organizat  tradițional  de  Ambasada  Franței  și  Alianța  Franceză

Soliști – Guigla  KATSARVA (Franța),  Vitalie GAVRUC (Moldova – Belarus),  Konstantin

LIFSCHITZ (Rusia – Germania)

Dirijor – Valentin  DONI  (Moldova – România)

În  program  “170  ANI  DE  LA  NAȘTEREA  LUI  CEAIKOVSKI:  TOATE  TREI  CONCERTE  DE  PIAN”

*  *  *

02.07           NOPȚILE  PIANISTICE

Ora  19.00       Festival  Internațional  organizat  tradițional  de  Ambasada  Franței  și  Alianța  Franceză

Soliști – Nicolae  DUMITRU (România),  Felicia DONI (Moldova – SUA)

Dirijor – Valentin  DONI  (Moldova – România)

În  program  “DOUĂ  MARI  ANIVERSĂRI  (1810-2010) : SCHUMANN   –  CHOPIN”

07.07          NOPȚILE  PIANISTICE

Ora  19.00       Festival  Internațional  organizat  tradițional  de  Ambasada  Franței  și  Alianța  Franceză

Solisti – Jonathan  BENICHOU (Franța)

Dirijor – Misha  KATZ (Franța)

În  program  “MUZICĂ  FRANCEZĂ”

http://organhall.md


No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: