Skip to content

[organhall.md] Repertoriu pentru mai

April 29, 2010

Atentie,  repertoriul  din  a  doua  jumatate  a  lunii  mai  este
totalmente  schimbat!  Vedeti  anexa  sau  www.organhall.md
Внимание,  репертуар  на  вторую  половину  мая  полностью  изменён!
Смотрите  приложение  или  наш  сайт  http://www.organhall.md

REPERTORIUL   SĂLII  CU  ORGĂ

pentru  mai  2010

04.05          SERATĂ  LITERAR-MUZICALĂ

Ora  16.00       «Поклонимся  великим  тем  годам»

Intrare  liberă

05.05 IN  MEMORIAM  –  Valentin  ZAGUMIONOV

Ora  18.00       Gala  acordeoniştilor  cu  participarea  discipolilor  regretatului  profesor

06.05          CONCERT  DE  CAMERĂ

Ora  18.00       ORCHESTRA  NAŢIONALĂ  DE CAMERĂ.  Dirijor  –  Cristian  FLOREA

Solist  –  Johann  KO  (vioară)  /Rusia – Coreea  de  Sud/

În  program:   TURINA –  La  oracion  del  torero

BRUCH –  Concertul  nr. 2  pt  vioară  şi  orchestră

CARBAJO –  Antigona

09.05          CÂNTĂ  FANFARA

Ora  12.00       Liceului  Republican  de  Muzică  ”S.Rahmaninov”  condusă  de  Boris  VASILIUC

Concert  tradiţional

Intrare  liberă

10.05          O  SEARĂ  DE  PRIETENIE  MOLDO-JAPONEZĂ

Ora  18.00       Pianistele  Tomoco  SIROMOTO  şi  Yoshimi  ITO  /Japonia/  evolueză  împreună  cu  Tudor

FLORENŢA  (tenor),  Ala  BEJENARU   şi  Olga  SANDU  (violoncel),  Olga  SEMIONOVA,

Iulia  VRANCEAN  şi  Radu  TĂLĂMBUŢĂ  (vioară),  Anna  TROFIMOVA  (violă)

În  program  muzică  vocală de  SHOKA  şi  CEAIKOVSKI,  Fantezia  rustică  de  CHIRIAC,

Piano –quartet  op. 47  şi  Piano-trio,  op. 80   de  SCHUMANN

13.05          CONCERT  DE  CAMERĂ

Ora  18.00       ORCHESTRA  NAŢIONALĂ  DE  CAMERĂ.  Dirijor  –  Monika  WOLIŃSKA  /Polonia/

Solist  – Tadeusz  DOMANOWSKI  /Polonia/

Program  în  PREMIERĂ: SPISAK – Concertino pt  orchestră  de  corzi

BLAZEWICZ – Сoncert pt  pian  şi  corzi

CZYZ – Canzona barocă  pt  orchestră  de  corzi

KARLOWICZ – Serenada op. 2 pt  orchestră  de  corzi

17.05          CONCERT-DEDICAŢIE

Ora  18.00       Catedra  instrumente  aerofone  şi  percuţie  a  Academiei  de  Muzică,  Teatru  şi  Arte  Plastice

în  memoria  regretaţilor  profesori  Verbeţchi,  Şramco,  Davîdov,  Evtodienco,  Enache,  Rotaru

19.05          SUNETUL  TĂCERII

Ora  18.00       Formaţia  vocal-instrumentală  ARTHADA  &  FRIENDS  din  Austria

Intrare  liberă

20.05          OMAGIU PENTRU  ALLA  BAYANOVA

Ora  18.00       Serghei  PILIPEŢCHI  (tenor)  şi  Liliana  MARIN  (mezzo-soprană)

La  pian  –  Raisa  BÂRLIBA.  Regia  –  Silviu  SILVIAN-FUSU

În  program  cântece  şi  romanţe  din  repertoriul  Allei  BAYANOVA,  Piotr  LEŞCENKO şi

Alexandr  VERTINSKI

26.05          ENESCU  ŞI  CONTEMPORANII

Ora  18.00       Raluca  VOICU  ARNAUTOIU  (vioară)  şi  Ansamblul  ”REMEMBER  ENESCU”: Corina

RĂDUCANU  şi  Eugen  DUMITRESCU  (pian)  –  România

În  program  creaţii  de  ENESCU,  BARTOK,  LISZT,  SILVESTRI,  JORA

28.05          CONCERT  DE  MUZICĂ  SACRĂ  CORALĂ

Ora  18.00       Organizat  de  Mitropolia  Basarabiei

Cu  participarea  Corului  Psaltic  ”BYZANTION”  din  Iaşi  şi  a  Corului  de  copii  ”VOCILE

PRIMĂVERII”

Intrare  liberă

29.05          RECITAL  DE  NAI

Ora  18.00       Ştefan  NEGURĂ  cu  Ansamblul  de  Acordeonişti  ”CONCERTINO”,  Capela  Corală

”MOLDOVA”,  Anna  STREZEVA  (orgă),  Ansamblul  de  Muzică  Populară

Casa de bilete: 22-25-28între  11.00  şi  18.00 Informaţii  la telefoanele: 22-54-71; 22-25-47

Internet:  :  http://organhall.mdhttp://www.turism.md (Cultura – Concerte – Sala cu Orga)

Mobile  internet: wap.salacuorga.vot.md

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: